מה מותר מבחינה מקצועית בחקירות כלכליות פרטיות?

 

לא תמיד כאשר קיים אצלנו חשד סביר לביצוע עבירה כלכלית כלפי הנכסים המשפחתיים שלנו או הנכסים של העסק שלנו יש לנו הוכחות ממשיות לכך. במקרה שיש לנו חשד אך איך לנו דרך לבסס אותו מול המשטרה מה שאנחנו יכולים לעשות הוא לפנות למשרד חקירות פרטי שיבצע עבורנו חקירה דיסקרטית ומעמיקה שתבסס או תפריך את החשדות שלנו.
מה ייחודי בחקירה כלכלית? – תוכל לדעת כאן.

חקירות כלכליות

ביצוע חקירות כלכליות מצריך דיוק רב ונאמנות ללשון החוק. בעת ביצוע חקירות מסוג זה באופן פרטי אסור להתחקות אחר חשבונות בנק או מסמכים חסויים של החשוד – צעד זה מותר רק באמצעות צו של בית המשפט. משרד חקירות יודע לאסוף נתונים בדרכים עקיפות ולהגיש ממצאים ומידע המהווים ראשית ראיה – מה שמאפשר לשופט בימ"ש לתת צו גילוי מסמכים. 

חקירות כלכליות – האמת נמצאת באנשים ולא במספרים

ביצוע חקירות כלכליות הוא קודם כל חקירה אודות האנשים ורק אחר כך אודות מספרים. כאשר יש לנו חשד שאדם שעובד אתנו גונב או מועל בכספי החברה שלנו או שקרוב משפחה מוציא כספים שלא כחוק מחשבון בנק משותף או מקרוב משפחה ערירי אנחנו יכולים להוכיח את החשד באמצעות התחקות אחר ההתנהגות שלו והרגלי הצריכה ואורחות החיים שלו. פעמים רבות אנשים אשר מועלים בכסף מרשים לעצמם להוציא הוצאות כספיות גדולות יותר כמו קנייה של מוצרים שונים, נכסי נדל"ן או נסיעות תכופות יותר לחוץ לארץ.

חקירות כלכליות – באיזה מקרים חקירות אלו נחוצות?

חקירות כלכליות הן חקירות שלמעשה נוכחות במקרים רבים של חקירות פרטיות. חקירות אלו יכולות להיות נחוצות במקרים של דיני אישות כמו למשל במקרה של גירושין או מקרה של מאבק אודות ירושה של בן משפחה שנפטר. חקירות אלו יכולות להיות נחוצות מאוד גם לעסקים אשר חושדים בהתנהלות שלא כשרה של חלק מהעובדים שלהן בכל מה שקשור להתנהלות הכספית שלהם עם כספי או רכוש החברה. כמו כן, חקירות כלכליות מתייחסות גם לאיסוף מידע על בעלי חוב לצורך עיקול וגביה ואיסוף נתונים על שותפים אפשריים לפני ביצוע עסקה.

חקירות כלכליות – האם החקירות כבילות בבית המשפט כראייה?

למעשה חקירות כלכליות לא תמיד יהיו כבילות בבית המשפט כראייה. כאן יש להבדיל בין המשפט הפלילי ובין המשפט האזרחי. במשפטים אזרחיים כמו למשל משפטים בבתי דין לענייני משפחה חקירות פרטיות אודות ההתנהלות הכלכלית של מי מהצדדים יכולות להיות כבילות במידה והן נעשו לפי המותר בחוק ומגבלות החוק. במקרים של משפט פלילי חקירות פרטיות לרוב לא יהיו כבילות אלא רק חקירות של גורמי אכיפה רשמיים של המדינה. במקרים רבים גורמי אכיפה רשמיים של המדינה כמו המשטרה, רשות המיסים או הרשות לניירות ערך מסתמכות או בוחרות לפתוח בחקירה פלילית על בסיס של חקירה כלכלית פרטית שהובאה לפתחם.

Comments are closed