מהו הקוד האתי של משרדי חקירות

חקירות פרטיות
גילוי בגידות
מעקבים והאזנות

יש מקצועות שכל אחד יכול לעבוד בהן בלי הכשרה מוקדמת או רישיון. כך למשל כל אחד יכול להחליט שהוא מורה פרטי או מורה לציור וכל אחד יכול להחליט לפתוח חנות בגדים. אחד המקצועות בהן לא ניתן לעבוד ללא רישיון ממשרד הפנים ותעודת יושר מהמשטרה הוא מקצוע החקירות הפרטיות. בעוד כמעט כל מי שסיים שירות צבאי יכול לעבוד כמאבטח (למעט יוצאים מן הכלל) בשביל להיות חוקר פרטי יש לקבל רישיון מיוחד. לא כל מי שיש לו מכשירי מעקב או יכולת לעקוב אחר הגלישה של אנשים באינטרנט הוא חוקר פרטי ויש לוודא שהחוקר שאנחנו שוכרים הוא כזה שיש לו רישיון והוא פועל על פי חוק.
יש כאלה שיעניין אותם, אך בעבר פרסמתי מאמר בנושא "האמת היחידה של החוקר הפרטי".

לחוקרים פרטיים וגם לכל משרדי חקירות באשר הם יש מגבלות ברורות בחוק העונשין מה מותר ומה אסור להם לעשות והם פועלים לפי קוד אתי ברור. הקוד האתי של חוקרים פרטיים מחייב אותם לבצע חקירות באופן שקול והוגן ולא בצורה פרועה בלי להתחשב בחוק. כך למשל לחוקרים פרטיים אסור לצלם או לשים מכשירי האזנה בבתים פרטיים (לפי חוק האזנות הסתר) ואסור להם גם לקבל גישה למסמכים אישיים כמו חשבונות בנק, הרשעות משפטיות חסויות או מסמכים רפואיים בלי צו של בית משפט (לפי החוק להגנה על צנעת הפרט).

משרדי חקירות אמינים

משרדי חקירות אמינים וגבולות החוק לחקירות פרטיות

משרדי חקירות מחויבים לפעול בחקירות שלהם בגבול הדק שבין השגת האמת ובין שמירה הפרטיות ועל גבולות צנעת הפרט. לחוקרים פרטיים אסור למשל לחקור קטינים וילדים שטרם מלאו להם 18 שנה. לחוקרים פרטיים אסור לבצע האזנות סתר ואסור להם לבצע מעקבים אחר "חשודים" ללא צו של בית משפט. התחום בו מותר לחוקרים לפעול הוא התחום הציבורי – חוקר פרטי יכול לעקוב אחר אדם מסוים או לצלם אותו כל עוד הוא נמצא במרחב הציבורי.

מותר לצלם או להקליט אדם גם כאשר הוא נמצא בנכס פרטי ולחוקר הפרטי יש אישור מבעל הנכס – אך גם אז הראייה לא תמיד תהיה קבילה בבית המשפט. כך למשל במקרים רבים עליהם שמענו לאחרונה בהם סייעות התעללו בילדים בגני הילדים ונתפסו במצלמה בשעת מעשה הסרטונים אינם מהווים ראייה קבילה בבית המשפט בין השאר בגלל החוק של האזנות הסתר. למידע מצולם מסוג זה כן יכול להיות ערך בבחינת כך שהוא יכול למנוע עוולה ולגרום לפתיחה של חקירת משטרה או לקבלה של קצוות חוט נוספים במהלכה של החקירה הפרטית.

משרדי חקירות אמינים

צריך עזרה? קבל הצעה תוך שעה

חושדת שהוא בוגד בך?
אין עשן בלי אש!
99% ממקרי החשדות מתגלים כמוצדקים!